CRT monitory

CRT (Cathode Ray Tube) monitory patřily do nedávna mezi základní výstupní zařízení u osobních počítačů. Princip obrazovky monitorů je stejný jako u televizorů. V obrazovce proudí toky elektronů, které dopadají na citlivou luminiscenční vrstvu na stínítku, která se nárazem elektronů rozzáří. Elektrony jsou s přímého směru vychylovány pomocí vychylovacích cívek. Každý barevný bod je tvořen trojicí bodů v základních barvách (červená, zelená, modrá). Body jsou podle stínící masky na vrcholech trojúhelníka (delta systém - invar) nebo vedle sebe (Trinitron). Rozteč bodů (vzdálenost mezi trojicemi základních bodů) je u běžných monitorů 0,25-0,28 mm.
Vertikální frekvence (obnovovací frekvence) - je vlastnost monitorů, která udává kolikrát za sekundu se vykreslí celá obrazovka. Jednotlivé obrazovkové body (pixely) se vykreslují od bodu v levém horním rohu obrazovky po řádcích postupně k pravému dolnímu bodu.
Obnovovací frekvence u monitoru by měla být minimálně 70 Hz a raději více. Kvalitní grafické karty a monitory umožňují pracovat s obnovovací frekvencí i přes 100 Hz, což výrazně šetří zrak a zmírňuje únavu, neboť obraz méně kmitá.
Úhlopříčka monitorů - dnešní rozměry monitorů jsou 14“, 15“ a 17“ pro běžnou kancelářskou práci. Pro profesionální grafické práce (CAD, DTP) se používají monitoru o velikostí 19“, 20“ a 21“. Jejich ceny jsou ovšem velmi vysoké.
Rozlišení závisí velkou měrou na použité grafické kartě. Běžné 14“ a 15“ monitory pracují většinou s rozlišením 640x480 nebo 800x600 bodů. 17“ monitory používají nejčastěji 800x600 nebo 1024x768 bodů a 21“ monitory až 1600x1200 bodů.
Konvergence udává přesnost rozsvícení barevného bodu
Monitory umožňují v případě nečinnosti systému přepnout se do šetřícího režimu, kdy odebírají jen několik procent energie základní spotřeby

LCD (Liquid Crystal Display)

Tyto zobrazovací jednotky pracují na zcela jiném principu než klasické monitory. Principem je natáčení anizotropních molekul v elektrickém poli. Zobrazovací jednotka je tvořena tzv. tekutými krystaly. Tyto displeje se používají hlavně u přenosných zařízení. Jejich výhodou jsou malé rozměry (malá tloušťka) a nízká hmotnost, nízká spotřeba, neemitují škodlivé záření, mají téměř nulové zkreslení, neblikají a neoslňují. Mezi nevýhody patří složitá a drahá technologie, omezená úhlopříčka obrazovky (nejčastěji 12“ - 17“), menší úhel pohledu, menší rozlišení. Parametry LCD displejů však velmi rychle dohánějí klasické monitory. Rovněž cenová hladina se v poslední době výrazně snížila.
Displej nevyzařuje světlo, ale pouze světlo odráží. Za špatného osvětlení tedy není vidět obsah na stínítku. Displeje je nutné pak prosvětlovat.
U aktivních TFT (Thin Film Transistor) LCD je v každém zobrazovacím bodu jeden (monochromatický LCD) nebo tři (barevný LCD) tranzistory. Poškodí-li se při výrobě jeden z těchto tranzistorů, bod se na stínítku nebude nikdy zobrazovat.
Výhody LCD oproti CRT monitorům
  • menší rozměry
  • menší hmotnost
  • neblikají
  • plochá obrazovka
  • nižší spotřeba energie
  • neprodukují tolik záření
  • neoslňují
  • lepší manipulace
  • digitální vstup
Nevýhody LCD oproti CRT monitorům
  • vyšší cena
  • menší zorný úhel
  • u nižší třídy nerovnoměrné podsvětlení obrazu
  • fixní rozlišení zobrazovaných bodů
  • nižší rozlišení zobrazovaných bodů
V současné době se většina nevýhod LCD ztrácí.
Základní parametry LCD
Zorný úhel – pozorovací úhly – udávají úhly, pod kterými je možno dívat se na monitor, aniž by docházelo ke zkreslení barev a snížení kontrastu obrazu. Doba odezvy (response time) – udává čas, který je potřebný pro změnu černé barvy na bílou a naopak. Čím je tato hodnota nižší, tím lépe. U některých panelů se můžeme setkat s časem, který se označuje jako gray to gray, který udává změnu jen mezi odstíny šedé barvy. Pak je doba odezvy udávaná výrobce menší než skutečná doba na změnu z černé na bílou barvu. Kontrast – je vypočítáván z poměru svítivosti černé a bílé barvy.
Jas se určuje tak, že se změří svítivost monitoru ve stavu, kdy všechny body mají bílou barvu. U levnějších monitorů zvyšují občas výrobci jas uměle, za cenu toho, že se z černé stane šedá barva. Navíc monitor pak zbytečně oslňuje.
Podsvícení – u LCD monitorů je podsvícení velmi důležité. Na rozdíl od CRT monitorů nevytvářejí zdroj světla. V případě snížení okolního světla by byl monitor nečitelný. Při kontrole podsvícení LCD je potřeba sledovat jeho rovnoměrnost. Zdrojem jsou světelné trubice, které v ideálním případě vyzařují bílé světlo a jejich počet je co největší. U levných LCD jsou například jen dvě světelné trubice a díky tomu je podsvícení značně nerovnoměrné