Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a
Fakultní škola Ostravské univerzity

Lyžařský kurz kvint 2014

Lyžařský kurz se letos opravdu velmi vydařil. Po celou dobu pobytu bylo krásné slunečné počasí, jak ve městě, které leželo ve značně menší nadmořské výšce tak i ve střediscích, jež jsme navštívili. Teplota se přes den pohybovala kolem 7°C, a tak nebylo potřeba na sebe navlékat mnoho vrstev oblečení. Slunečné počasí a především vyšší teploty měli za následek, že zmrzlá upravená sjezdovka postupně začala tát a jízda byla náročnější. Také díky azurové obloze stále přibývalo lyžařů, snowboardistů a jiných, proto se na sjezdovkách začaly tvořit hroudy sněhu. Lyžařský kurz byl na 5 dní a každý jsme trávili v jiném středisku s výjimkou posledního. Tehdy jsme již podruhé navštívili ledovec, protože tam byl sníh na lyžování asi nejvhodnější, když si vzpomeneme na teplé dny před tím.

Každé ráno na nás čekala v 7:30 snídaně v podobě švédského stolu, který obsahoval téměř vše (salám, paštika, plátky sýru ale také tavený, nebylo opomenuto ani něco sladkého jako je marmeláda či nutela). Pečivo bohužel nebylo na výběr, pokaždé jsme měli jen housky. O půl deváté nás autobus odvážel na svah. Většina středisek se rozprostírala v dosahu 30 km mimo ledovec, který byl nejvzdálenější, proto byla i snídaně v tyto dny posunuta na 7:00 a odjezd na 8:00 hod. Autobusem jsme na místo dojeli po deváté hodině. Následovalo pro mnohé bojové obouvání lyžáků a příprava lyží. Na každé středisko mimo ledovec jsme se ještě museli dopravit lanovkou, což zabralo dalších přibližně deset minut a než jsme se ještě na kopci připravili a odložili své batůžky, rázem hodiny ukazovaly něco kolem 9:45 (jak kdy). Do půl jedné jsme lyžovali, v tuto dobu byl sníh nejlepší a následovala hodinová pauza na oběd. Někteří si kupovali v místních rádoby restauracích nějaké ty polévky pro zahřátí a někteří naopak měli své jídlo. Odpoledne se lyžovalo ještě dvě hodiny do 15:30, poté jsme se lanovkou dopravili k autobusu a ten nás zavel zpět k chatě. Většinou návrat připadal přibližně na pátou hodinu nejpozději. Až do večeře si každý našel svou zábavu, většina lidí odpočívalo na posteli a povídali si se svými spolubydlícími. Teplé večeře byly velmi dobré a na rozdíl od českých hotelů jsme dostávali o dost větší porce. Pak opět nastalo volno až do večerky, která připadala na desátou. Následující dny probíhaly ve stejném stylu.

První den byl pro mnoho lidí náročný, protože ne každý je zvyklý na tolik pohybu, nějak jsme se s tím všichni smířili. Pravda někteří nadávali celý ten týden, ale jiní to brali sportovně. První dva dny se pouze lyžovalo a v ten třetí jsme se také dostali do města. Bohužel tento odpočinkový den připadl na neděli, kdy většina obchodů byla zavřená, a proto se nedaly jen tak lehce sehnat nějaké ty suvenýry. Další dva dny se opět lyžovalo a to už pouze na již zmíněném ledovci. Poslední den, když jsme sjížděli k autobusu, bylo na mnoha lidech znát jisté nadšení z toho, že si jedou domů odpočinout a není divu. Těch 5 dnů bylo skutečně náročných, ale za to nezapomenutelných.

Tereza Škutová
kvinta B


Další fotografie