Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a
Fakultní škola Ostravské univerzity





Z Terezína za svobodou

Podzimní setkání Terezínské štafety

Ve dnech 27. - 29. září 2013 se zástupci našeho gymnázia zúčastnili setkání s názvem "Z Terezína za svobodou", jehož součástí bylo i symbolické putování z Terezína na Říp. Jak vše probíhalo si můžete prohlédnout v reportáži České televize.

Další informace o projektu http://www.terezinskastafeta.cz/



Pražské setkání Terezínské štafety

Gloriet - vstup do Památníku Lidice Lidické děti O víkendu 22. – 24. března proběhlo v Praze již čtvrté setkání Terezínské štafety, projektu, který mladým lidem z celé České republiky přibližuje osudy naší země za druhé světové války, především pak historii terezínského ghetta a jeho vězňů. Spolu s paní profesorkou Fialovou, mou spolužačkou Lenkou Hýlovou a přáteli z Kutné Hory či Humpolce jsme se znovu vrátili k odkazu některých dětských obětí holokaustu, jimiž byli například básník Hanuš Hachenburg nebo Petr Ginz, díky němuž se celý tento projekt soukromého gymnázia Přírodní škola zrodil.

Během pátečního odpoledne jsme se z Hlavního nádraží přesunuli do pražské čtvrti Holešovice, kde sídlí Přírodní škola. K večeru jsme se pak vydali k nedalekému, dnes už ale bývalému, nádraží Praha-Bubny, odkud před sedmdesáti lety odjížděly transporty do ghetta. Jeho opuštěnost mi připomněla pietní atmosféru Terezína. Hned dalšího rána jsme se vypravili do Lidic. Moderní expozice na tomto smutném místě opravdu umí zaujmout. Krátké projekce s výpověďmi přeživších, dopisy lidických dětí, fotky popravených mužů a k tomu výklad pana průvodce. Každý sám si pak prošel místa, kde dříve stávaly domy. Dnes tragédii připomíná sousoší dvaaosmdesáti lidických dětí, které nepřežily, obnovený rybník, základy Horákova statku, půdorys kostela ze 14. století.

Po obědě jsme se vrátili do Prahy, abychom se setkali s pamětníkem Pavlem Wernerem. Po boku své sympatické dcery nám vyprávěl především o svém pobytu v Terezíně a selekci před „doktorem“ Mengelem. I po všech hrůzách dokázal zavzpomínat na hezké věci – třeba na to, jak v ghettu sbíral obaly od žiletek, protože se zkrátka nic moc jiného sbírat nedalo.

V neděli jsme se díky přízni Židovského muzea v Praze dostali zdarma do některých objektů na Starém Městě – Klausova synagoga, Staronová synagoga i Pinkasova synagoga věnovaná obětem holokaustu spolu s přilehlým Starým židovským hřbitovem.

Tento víkend nám nepochybně znovu dodal chuť a sílu dále se věnovat bolestnému tématu druhé světové války. Terezínská štafeta jen dokazuje, že „zážitkové vzdělávání“ je nesmírně důležité a přináší své výsledky.

Eliška Šidíková, sexta B

Fotografie z akce