Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a
Fakultní škola Ostravské univerzity

Daleká cesta za svobodou – víkend v Terezíně

Národní hřbitov před Malou pevností

16. – 18. listopadu 2012 jsme se s Lenkou Hýlovou a Eliškou Šidíkovou ze sexty B zúčastnily zážitkově-vzdělávacího víkendu v Terezíně. Naše setkání s několika desítkami studentů středních a základních škol z Kutné Hory či Humpolce zprostředkovalo a připravilo pražské soukromé gymnázium Přírodní škola. Jednalo se o pokračování loňského projektu Převezměte terezínskou štafetu snažícího se mezi současnými mladými lidmi udržovat odkaz Petra Ginze či Hanuše Hachenburga i jiných dětských obětí holokaustu.

Po pátečním večerním příchodu do Terezína jsme nejprve mohli pobýt v jakési „společnosti mrtvých básníků“, když jsme si ve světle svíček na ztemnělých terezínských hradbách připomněli poezii obou zmíněných redaktorů časopisu Vedem i jiných terezínských vězňů. Vrcholem sobotního dne bylo nepochybně setkání s pamětnicí Doris Grozdanovičovou, která nás provedla místy, k nimž se vážou její vzpomínky z mladých let strávených ve zdech ghetta. Vyprávěla nám i o svém každodenním terezínském zaměstnání – na hradbách pásla ovce a husy. Nedělní dopoledne bylo věnováno detailnímu průzkumu někdejší věznice gestapa v terezínské Malé pevnosti.

Setkání bylo nepochybně také inspirací a povzbuzením pro další poznávání nejen tragických osudů židovských obětí druhé světové války. Lenka Hýlová shrnuje dosavadní „bádání“ svého týmu takto: „Podařilo se nám zkontaktovat pamětnici původem z Brna, která ale většinu života prožila v Ostravě. Jako malá holčička byla v Terezíně a celá její rodina se na konci války zúčastnila terezínského transportu do Švýcarska, čímž se zřejmě zachránili. S pamětnicí udržujeme pravidelný kontakt a pomáhá nám v našich aktivitách a plánech. Nejprve jsme s ní nahráli rozhovor, který jsme poté přepsali a který jistě stojí za přečtení. V říjnu letošního roku jsme se byli podívat v židovské modlitebně v Ostravě. Kromě prohlídky jsme se také seznámili s běžným chodem Židovské obce a dozvěděli jsme se zajímavé informace o židovských svátcích a bohoslužbách.“

Mgr. Petra Fialová

Fotografie z akce Více informací o projektu.
Terezínská štafeta
Fotografie převzata z http://www.vedem-terezin.cz/home.html