Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a
Fakultní škola Ostravské univerzity

Nejlepší školní časopis Moravskoslezského kraje

Nejlepší školní časopis MSK

Loni se již počtvrté uskutečnila soutěž o nejlepší školní časopis v rámci celé České republiky. Výsledky byly vyhlášeny v listopadu 2010 v Brně. Náš Oktavián se samozřejmě do soutěže zapojil také a odnesl si diplom za celkový dojem a zejména za autorskou tvorbu a rubriku Názor a Perlyčky.

Letos však poprvé došlo k boji mezi školními časopisy v jednotlivých krajích. Ten, který se týkal toho našeho, se odehrál 1. června 2011 v Českém Těšíně v Jazz clubu Střelnice. Zde si mohli zástupci redakcí, kteří postoupili do užšího výběru, prohlédnout jednotlivé časopisy a nechat se inspirovat výtvory jiných mladých žurnalistů.

Přivítal nás sympatický Petr Kantor, který vyzkoušel, jak moc jsme kreativní. Rozdal studentům kartičky se slovy, která měla být užita v krátkém textu. Tím jsme si vyzkoušeli to, že pokud jsou dány určité limity, může vzniknout mnohem zajímavější text, než když máme volné pole působnosti. Promluvil k nám také novinář pracující na volné noze – Darek Jedzok, který píše zejména pro polské noviny a částečně se živí také jako překladatel z polštiny. Žáci měli možnost ho vyzpovídat a dotazů bylo více než dost.

V prostorách klubu byla vyhlášena nejen druhá a třetí místa pro nejlepší časopisy prvního a druhého stupně základních škol i středních škol, ale také první tři místa v kategoriích grafika, titulka a obsah časopisu. Moc nás těší, že jsme uspěli jak v kategorii titulka, kde jsme se umístili na 2. místě, tak v kategorii obsah, za kterou jsme si odnesli krásné 1. místo. Následoval přesun na náměstí, kde už od rána probíhala akce nazvaná „Celé Česko čte dětem“, jejímž poselstvím je to, aby rodiče trávili více času se svými dětmi, a když jim navíc sami něco přečtou, nebude to vůbec špatné.

Celou akci moderoval Petr Šiška známý z pořadu ČT1 s názvem Vysoká hra. Nechyběly ani naše celebrity. Svou přítomností program obohatil např. Bolek Polívka a Michal Viewegh. My jsme měli možnost zhlédnout vystoupení mladé talentované zpěvačky Ewy Farné a samozřejmě nemohl chybět Jarek Nohavica, kterého doprovázel dětský pěvecký sbor Permoník z Karviné.

Na náměstí byla předána nejlepším školním časopisům první místa. Ačkoliv jsme na těchto postech nefigurovali, jsme rádi, že jsme se mohli zúčastnit a odnést si i dvě výše zmíněná ocenění. Oktavián opět neodešel s prázdnou.

Mgr. Jindřiška Kaszová

foto