Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a
Fakultní škola Ostravské univerzity

Gymnasia Cantant 2006

foto foto2
Moravskoslezský hudební festival gymnázií „GYMNASIA CANTANT“ byl poprvé v Ostravě pořádán v roce 1995. Přehlídky gymnaziálních pěveckých sborů byly dříve pořádány pouze v Otrokovicích a v Brně. Vzhledem k obrovskému zájmu ze strany škol neumožňovala tato místa vystoupení všem zájemcům. Proto pořádáme v Ostravě podobnou akci, které by se mohli účastnit především studenti gymnázií severní Moravy. Sbory těchto škol tak dostaly možnost předvedení výsledků své činnosti v rámci širšího regionu.
Od roku 1999 je ostravská přehlídka gymnaziálních sborů „GYMNASIA CANTANT“ zařazena do celorepublikové soutěže gymnaziálních pěveckých sborů jako regionální postupové kolo (další kola jsou pořádána v Praze, Brně a Liberci). Vítězné sbory, doporučené porotou, se pak setkávají na národní přehlídce, kterou každoročně pořádá Gymnázium Brno, Vídeňská 47. Zájem o vystoupení na této přehlídce je každoročně veliký. Ostravská přehlídka patří k největším jak počtem pěveckých těles (v roce 2003 16 sborů, v roce 2004 10 sborů, v roce 2005 12 sborů ze škol Moravskoslezského, Olomouckého a Zlínského kraje), tak počtem zúčastněných studentů (v roce 2003 cca 550 žáků, v roce 2004 460 žáků, v roce 2005 cca 490 žáků gymnázií).
Letošní XII.ročník, který byl pořádán ve spolupráce s Unií českých pěveckých sborů, Domem kultury AKORD Ostrava-Zábřeh a za finanční podpory města Ostravy, se uskutečnil ve čtvrtek 2.března 2006.
Přehlídky se zúčastnilo 13 sborů z 12 gymnázií Moravskoslezského, Olomouckého a Zlínského kraje a celkem vystoupilo 438 studentů.V kategorii A (smíšené sbory) soutěžilo 6 sborů a v kategorii B (dívčí sbory) 7 sborů.
Odborná porota pracovala ve složení Mgr. Milan Chromík – sbormistr Ostravského dětského sboru, Mgr. Jan Spisar – pedagog KHV PdF Ostravské univerzity, Mgr. Věra Klímová – pedagog Konzervatoře Ostrava
Letošní přehlídka umožnila všem zúčastněným sborům mnohem širší a neomezený výběr repertoáru, což se výrazně projevilo na celkové úrovni soutěžních vystoupení. Studenti měli možnost vzájemně porovnávat výsledky své práce. Pozitivní ohlasy publika a kladné hodnocení odborné poroty jistě budou dostatečnou motivací do jejich další činnosti.
Na národní přehlídku „GYMNASIA CANTANT 2006“, která se uskuteční v Brně ve dnech 27.-29. dubna 2006 bylo navrženo z naší přehlídky 6 pěveckých sborů – 4 smíšené a 2 dívčí z gymnázií Ostrava – Poruba, Orlová – Lutyně, Valašské Meziříčí, Vsetín, Bruntál a pořádající gymnázium Ostrava - Zábřeh Je to největší počet těles ze všech přehlídek v regionech (Praha, Liberec, Brno, Ostrava) a svědčí to o vynikající úrovni regionálního kola v Ostravě.

Přehled zúčastněných gymnázia:
 • Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a;
 • Biskupské gymnázium Ostrava-Zábřeh;
 • Soukromé šestileté gymnázium, Ostrava – Hrabůvka;
 • Gymnázium P. Tigrida, Ostrava-Poruba;
 • Gymnázium Havířov-Město;
 • Gymnázium a SOŠ Nový Jičín;
 • Gymnázium Orlová-Lutyně;
 • Městské osmileté gymnázium Bruntál;
 • Gymnázium Šternberk;
 • Gymnázium F. Palackého, Valašské Meziříčí;
 • Gymnázium Frenštát p. Radhoštěm;
 • Masarykovo gymnázium Vsetín
  Program vystoupení.