Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a
Fakultní škola Ostravské univerzity

Finále Astronomické olympiády a úspěchy našich studentů

Logo Astronomické olympiády V květnu se konalo celorepublikové finále již 11. ročníku Astronomické olympiády. Kategorie C-D řešila úlohy finále na hvězdárně v Ostravě a kategorie G-H a E-F na hvězdárně v Brně. Do finále se probojovali i dva naši studenti: Ondřej Pasečný z 2.A a Jaromír Mielec z 5.B. Navázali tak na dřívější úspěchy našich studentů.

Během finále řešili velmi náročné fyzikální úlohy, rozpoznávali různé astronomické objekty a soutěžili v digitáriu hvězdárny. Obrovský úspěch bylo už to, že se dostali do finále, neboť na počátku soutěže bylo asi 3000 studentů z celé České republiky.

Jaromír Mielec ve své kategorii vybojoval 4. místo a byl pozván na soustředění nejlepších finalistů Astronomické olympiády, kterého se zúčastní 9.6. na hvězdárně ve Valašském Meziříčí. Během soustředění proběhne nominace na Mezinárodní Astronomickou olympiádu konanou v říjnu v Kyrgyzstánu.

Ondřej Pasečný se sice nedostal mezi nejlepší finalisty, ale přesto ukázal své vynikající znalosti z astrofyziky už svým prvním místem v krajském kole. Byla to pro něj první zkušenost s touto olympiádou a doufáme, že v ní bude pokračovat i v příštím roce.
Astronomická olympiáda patří mezi velmi obtížné soutěže, přesto měla naše škola jako jedna z mála škol v ČR ve finále zastoupení dvou studentů.

Mgr. Lenka Plachtová
Finále Astronomické olympiády Finále Astronomické olympiády