Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a
Fakultní škola Ostravské univerzity

Návrat do válečného období

V úterý 10. června 2014 se studenti kvart vydali na dějepisnou exkurzi, během které navštívili dvě expozice Slezského zemského muzea. Mohli si tak nejen zopakovat, co všechno vědí o předválečném období a druhé světové válce, ale zároveň si i rozšířit své obzory a dozvědět se mnoho zajímavostí z historie.
První zastávka byla v Darkovičkách, kde jsme se podívali dovnitř pěchotního srubu MO-S 19 s krycím jménem Alej. Prohlédli jsme si jeho vybavení a mohli si zkusit zamířit kanónem či kulometem. Díky výkladu průvodců jsme se dozvěděli mnoho nejen o zbraních, ale i o historii srubu a životě v něm.
V Památníku druhé světové války v Hrabyni jsme se ocitli přímo uprostřed válečného dění. Díky pracovním listům jsme si částečně ověřili své znalosti a to, co jsme nevěděli, jsme si mohli doplnit během procházky expozicí. Prohlédli jsme si zbraně, uniformy, výbavu vojáků i zrekonstruované bitevní scény. Dověděli jsme se mnohé o slavných osobnostech války či o životě v koncentračních táborech. Nakonec jsme zavítali i na symbolický hřbitov padlých vojáků.

Klára Genserková (4.A)

Další fotografie z akce