Gymnázium Ostrava-Zábřeh, Volgogradská 6a
Fakultní škola Ostravské univerzity

Fyzikální korespondeční seminář

Ve dnech 14. -21. 4. 2013 se konalo jarní FYKOSí (Fyzikální Korespondenční Seminář) soustředění mladých fyziků a matematiků. Pro zhruba třicítku nejlepších ze všech ročníků středních škol byla připravena řada zajímavých přednášek a experimentů. A aby intelektuální zátěž v režii studentů a pracovníků Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy nebyla příliš vysoká, odpočinuli si všichni (řešitelé i organizátoři) při hrách, sportu a soutěžích.

Nejdřív bych rád podotknul, že jsem vůbec netušil, do čeho jdu a příslib, že to bude „epické“, jsem bral s rezervou. Ukázalo se ovšem, že mé obavy byly zbytečné. Organizátoři se od první chvíle zdáli být nadšenější než většina středoškoláků, což mimo jiné potvrzuje fakt, že dobrovolnou přednášku jsme absolvovali i o půlnoci.

Program byl jednoduchý. Dopoledne po dvou přednáškách, odpoledne hry a večerní program trval dle vůle „ogrů“ od 20:00 do 7:45. Já osobně jsem hned první den absolvoval výukovou přednášku zaměřenou na derivace a integrály, protože jsem se s nimi ještě nesetkal a pro většinu dalších přednášek byla znalost nezbytná. Dále jsem byl třeba na přednášce o speciální teorii relativity, elektrostatice a astronomii v podání Petra Zasche z Astronomického ústavu MFF UK, při které nám představil metody výpočtu hmotnosti a složení dvojhvězd a mnoho dalšího. Součástí každého soustředka jsou minimálně dvě noční hry a já jsem měl to štěstí a s naším tříčlenným týmem jsme jednu i vyhráli. Labyrint je docela jednoduchý, jen jsme za 7 hodin v noci ušli asi 25 km.
Ze soustředění jsem si odnesl super zážitky a všem řešitelům Fyzikální olympiády vřele doporučuju zkusit FYKOS.

Michal Belina, septima B

Více informací na webu projektu zde